LACF LOGOrev

The following are the final results from the 2019 Las Animas County Fair for animal entries:

— Beef

Showmanship

Senior

1 – Megan Wait

2 – Josh Waller

Intermediate

1 – Owen Doherty

2 – Ava Warner

3 – Will Diemer

Junior

1 – Liam Doherty

2 – Cooper Winter 

n Market Beef

Class 1

1 – Josh Waller

2 – Liam Doherty

3 – Camren Howell

Class 2

1 – Will Diemer

2 – Will Diemer

3 – Chase Winter

4 – Finn Warner

Class 3

1 – Cooper Winter

2 – Will Diemer

3 – Hailey Larson

4 – Weston Hill

Class 4

1 – Travis Hamilton

2 – Owen Doherty

3 – Josh Waller

4 – Kassidy Larson

Class 5

1 – Travis Hamilton

2 – Weston Hill

3 – Rylee Montoya

Class 6

1 – Shane Montoya

Grand Champion Market Beef: Cooper Winter **Buckle donated by the Doherty Family**

Reserve Grand Champion Market Beef: Travis Hamilton

— Heifer Calf — Under 1 Year

1 – Finn Warner

2 – Alexis Malespini

Heifer Calf 12 – 18 Months

1 – Megan Wait

2 – Josh Waller

3 – Megan Wait

4 – Josh Waller

Cow & Nursing Calf

1 – Cooper Winter

2 – Megan Wait

3 – Finn Warner

Grand Champion Breeding Beef – Female: Megan Wait **Buckle donated by Bill & Nancy Wilkinson**

Reserve Grand Champion Breeding Beef – Female: Cooper Winter

n Bull Calf — Under 1 Year

1 – Cooper Winter

2 – Megan Wait

Bull 12 – 18 Months

1 – Grady Carroll

Grand Champion Beef Bull: Cooper Winter **Buckle donated by Dan & Becky Doherty**

Reserve Grand Champion Beef Bull: Megan Wait

— Production Cow Futurity

Class 1

1 – Alexis Malespini

2 – Elaine Shannon

3 – Finn Warner

Class 2

1 – Will Doherty

2 – Jason Malespini

3 – Nevaeh Martinez

Class 3

1 – Elaine Shannon

2 – Nathan Shannon

n Dairy Cows and Goats

Dairy Goat Showmanship

Intermediate

1 – McKenzie Riddle

Intermediate

1 – Brooklin Winter

Junior

1 – Peyton Navarette

Dairy Goats

Senior Does 6 Months – 1 Year

1 – McKenzie Riddle

2 – Brooklin Winter

Producing Does

1 – McKenzie Riddle

Dry Does

1 – Peyton Navarette

Grand Champion Dairy Goat Doe: McKenzie Riddle **Buckle donated by Tom & Doris Zubal**

Reserve Grand Champion Dairy Goat Doe: McKenzie Riddle

n Dairy Cows

Dairy Heifer

1 – McKenzie Riddle

Grand Champion Dairy Heifer: McKenzie Riddle

— Dog

Junior Novice Showmanship

Grand Champion: Bristal Jackson

Reserve Grand Champion: Kennedy Cranson

Beginner Novice A Obedience

Champion: Bristal Jackson

Puppy Obedience

Champion: Kennedy Cranson

— Fahion — Style Revue

Clothing Construction

Junior

Kennedy Cranson- 1st

Alexis Malespini- 1st

Katy Ward- 1st

Intermediate

Kassidy Larson- 1st

Emma Amato-1st

Holly Ward-2nd

Senior

Raevyn Odum- 1st

Jacee Sumpter- 1st

Allyciea Santistevan- 1st

— Fashion — Artistic Clothing

Senior

 Ronni San Roman- 1st

Junior Champion: Kennedy Cranson

Junior Reserve Champion: Alexis Malespini

Intermediate Champion: Kassidy Larson

Intermediate Reserve Champion: Emma Amato

Senior Champion: Jacee Sumpter

Senior Reserve Champion: Raevyn Odum

Grand Champion Style Revue: Jacee Sumpter

Reserve Grand Champion Style Revue: Raevyn Odum

— Horse Show

Showmanship

Senior

1 – Grady Carroll

2 – Ingrid Hofmeister

3 – Alyssa Winford

4 – Shane Montoya

Intermediate

1 – Kolter Cranson

2 – Faith Vernier

3 – Emma Amato

4 – Holly Ward

Junior

1 – Kennedy Cranson

2 – Sorrel Mosimann

3 – Bristal Jackson

4 – Faith Thurston

Halter

— Other Breeds – 4 Years & Older Mares

1 – Emma Amato

n Other Breeds – 4 Years & Older Geldings

1 – Ingrid Hofmeister

2 – Alexis Winford

3 – Ingrid Hofmeister

4 – Faith Thurston

Quarter Horses – 2 & 3 Year Old Fillies

1 – Brandt Walton

— Quarter Horses – 4 Years & Older Mares

1 – Koy Pickard

2 – Grady Carroll

3 – Grady Carroll

4 – Robert Walter

Grand Champion Mare: Koy Pickard with Secora **Buckle donated by Twin Enviro Services**

Reserve Grand Champion Mare: Grady Carroll with Sugar

— Quarter Horses – 4 Years & Older Geldings

1 – Shane Montoya

2 – Brandt Walton

3 – Holly Ward

4 – Kolter Cranson

Grand Champion Gelding: Ingrid Hofmeister with Berklee **Buckle Donated by Gene & Samantha Yocam**

Reserve Grand Champion Gelding: Shane Montoya with Wildfire

— Performance

Senior Ranch Horse Trail

1 – Robert Walter

2 – Brandt Walton

3 – Shane Montoya

4 – Grady Carroll

Senior Ranch Horse Pleasure

1 – Brandt Walton

2 – Robert Walter

3 – Shane Montoya

4 – Grady Carroll

Senior Ranch Horse Riding

1 – Brandy Walton

2 – Robert Walter

3 – Ingrid Hofmeister

4 – Grady Carroll

Senior Ranch Horse Cutting

1 –Grady Carroll

2 – Megan Wait

3 – Robert Walter

4 –Brandt  Walton

Junior Ranch Horse Trail

1 – Sorrel Mosimann

2 – Holly Ward

3 – Ava Warner

4 – Kennedy Cranson

Junior Ranch Horse Pleasure

1 – Ava Warner

2 – Sorrel Mosimann

3 – Kolter Cranson

4 – Kennedy Cranson

Junior Ranch Horse Riding

1 – Holly Ward

2 – Kolter Cranson

3 – Sorrel Mosimann

4 – Ava Warner

Junior Ranch Horse Cutting

1 –Kolter Cranson

— Speed Events

Senior Pole Bending

1 – Robert Walter

2 – Grady Carroll

3 – Megan Wait

4 – Shane Montoya

Senior Barrel Racing

1 – Robert Walter

2 – Megan Wait

3 – Grady Carroll

4 – Shane Montoya

Junior Pole Bending

1 – Ava Warner

2 – Kolter Cranson

3 – Sorrel Mosimann

4 – Faith Vernier

Junior Barrel Racing

1 – Faith Vernier

2 – Ava Warner

3 – Alexis Winford

4 – Sorrel Mosimann

— Meat Goat

Showmanship

Senior

1 – Nevaeh Martinez

2 – Megan Wait

3 – Grady Carroll

4 – Raevyn Odum

Intermediate

1 – Madisen Sanchez McDonald

2 – Faith Vernier

3 – Brooklin Winter

4 – Blake Olguin

Junior

1 – Tate Baker

2 – Sorrel Mosimann

3 – Cooper Winter

4 – Kennedy Cranson

n Market Goats

Feeder Class

1 – Grady Carroll

2 – Chase Winter

Class 1

1 – Grady Carroll

2 – Faith Vernier

3 – Kennedy Cranson

4 – Tate Baker

Class 2

1 – Sorrel Mosimann

2 – AJ Winford

3 – Kolter Cranson

4 – Blake Olguin

Class 3

1 – Brooklin Winter

2 – McKenzie Riddle

3 – Addysan Terry

4 – Brett Kendall

Class 4

1 – Katie Ward

2 – Nevaeh Martinez

3 – Holly Ward

4 – Kennedy Cranson

Class 5

1 – Brock Brunelli

2 – Brendon Aubuchon Daugherty

3 – McKenzie Riddle

4 – Madison Sanchez McDonald

Class 6

1 – Cooper Winter

2 – Addysan Terry

3 – Nevaeh Martinez

4 – Tate Baker

Class 7

1 – Megan Wait

2 – Brooklin Winter

3 – Paisley San Roman

4 – Lexi Winford

Class 8

1 – Raevyn Odum

2 – Chrisily Furia

3 – Brendon Aubuchon Daugherty

4 – Madisen Sanchez McDonald

Class 9

1 – Raevyn Odum

2 – Raevyn Odum

3 – AJ Winford

Grand Champion Market Goat: Megan Wait **Buckle donated by Tortorice Ranch**

Reserve Grand Champion Market Goat: Raevyn Odum

— Breeding Goats

Junior Does 0 – 11 Months

1 – Raevyn Odum

2 – Cooper Winter

3 – Sorrel Mosimann

4 – Brendon Aubuchon Daugherty

Producing Does

1 – Makayla Baker

2 – Grady Carroll

3 – Peyton Navarette

4 – Holly Ward

Grand Champion Meat Goat Doe: Raevyn Odum **Buckle donated by Dale & Samantha Yocam**

Reserve Grand Champion Meat Goat Doe: Makayla Baker

Junior Bucks 0 – 11 Months

1 – Raevyn Odum

Grand Champion Meat Goat Buck: Raevyn Odum **Buckle donated by Comi Funeral Home**

— Poultry

Market Poultry

Chickens – Pen of 3 Broilers

1 – Camren Howell

2 – Jayden Baudino

3 – Michael Duran

4 – Camren Howell

Chickens – Pen of 3 Dual Purpose

1 – Alexander Mattorano

2 – Ingrid Hofmeister

3 – Cadence Doering

4 – Cole Hofmeister

Grand Champion Market Chickens: Camren Howell **Buckle donated by Topar Trailer Sales**

Reserve Grand Champion Market Chickens Pen of 3: Jayden Baudino

Breeding Poultry

Breeding Pairs – American Class

1 – Ingrid Hofmeister

Breeding Pairs – All Other Standard Breeds

1 – Jayden Baudino

2 – Kieonna Lopez

Grand Champion Breeding Poultry: Ingrid Hofmeister **Buckle donated by Early Childhood Council**

Reserve Grand Champion Breeding Poultry: Jayden Baudino

— Rabbits

Market Rabbit Pen of 3

Market Rabbit Pen of 3

1 – Brooke Ferraro

2 – Kieonna Lopez

3 – Kami Furia

Grand Champion Market Rabbit Pen of 3: Brooke Ferraro **Buckle donated by Kent & Paulette Waggoner**

Reserve Grand Champion Market Rabbit Pen of 3: Kieonna Lopez

Breeding Rabbits

Junior Commercial Does Under 6 Months

1 – Angelina Valentine

2 – Trevor Gulley

3 – Brooke Ferraro

Junior Commercial Bucks Under 6 Months

1 – Trevor Gulley

Senior Commercial Bucks Over 6 Months

1 – Jayden Baudino

Grand Champion Breeding Rabbit: Jayden Baudino **Buckle donated by Twin Enviro Services**

Reserve Grand Champion Breeding Rabbit: Angelina Valentine

— Round Robin Showmanship

Senior

Grand Champion Round Robin Showman: Megan Wait

Reserve Grand Champion Round Robin Showman: Grady Carroll

Intermediate

Grand Champion Round Robin Showman: Madisen Sanchez McDonald

Reserve Grand Champion Round Robin Showman: Faith Vernier

Junior

Grand Champion Round Robin Showman: Liam Doherty

Reserve Grand Champion Round Robin Showman: Kennedy Cranson

— Sheep

Showmanship

Senior

1 – Trey Diemer

2 – Rylee Baca

3 – Raevyn Odum

4 – Isaac Provost

Intermediate

1 – Madisen Sanchez McDonald

2 – Ava Warner

3 – Taytum Berry

4 – Alexis Winford

Junior

1 – Alec Baca 

n Market Sheep

Feeder Class

1 – Alec Baca

Class 1

1 – Madisen Sanchez McDonald

2 – Alec Baca

3 – Kaleb Valdez

4 – Isaac Provost

Class 2

1 – Autumn Gutierrez

2 – Lexi Winford

3 – Taytum Berry

4 – Ava Warner

Class 3

1 – Rylee Baca

2 – Raevyn Odum

3 – Madisen Sanchez McDonald

4 – Ronni San Roman

Class 4

1 – Trey Diemer

2 – Rylee Baca

3 – Raevyn Odum

4 – Alec Baca

Class 5

1 – Trey Diemer

2 – Raevyn Odum

3 – Phoenix San Roman

4 – Bobby Terry

Grand Champion Market Sheep: Trey Diemer **Buckle donated by Ronnie & Tammie Mack**

Reserve Grand Champion Market Sheep: Rylee Baca

— Breeding Sheep

Ewe Lamb

1 – Rylee Baca

2 – Trey Diemer

3 – Raevyn Odum

4 – Raevyn Odum

Aged Ewe (2 Years and Older)

1 – Bobby Terry

Grand Champion Ewe: Rylee Baca **Buckle donated by High Desert Hunting**

Reserve Grand Champion Ewe: Trey Diemer

Ram Lamb

1 – Raevyn Odum

2 – Trey Diemer

3 – Taytum Berry

Yearling Ram

1 – Bobby Terry

Grand Champion Ram: Raevyn Odum **Buckle donated by High Desert Hunting**

Reserve Grand Champion Ram: Trey Diemer

— Swine

Showmanship

Senior

1 – Kinton Shannon

2 – Hailey Larson

3 – Jacee Sumpter

Intermediate

1 – Blake Olguin

2 – Caleb Sumpter

3 – Emma Amato

Junior

1 – Gary Salazar

2 – Bristal Jackson

3 – Jacob Larson 

— Market Swine

Class 1

1 – Destry Sumpter

2 – Jacob Larson

3 – Bristal Jackson

4 – Emma Amato

Class 2

1 – Jacee Sumpter

2 – Bobby Terry

3 – Caleb Sumpter

4 – Mason Riddle

Class 3

1 – Blake Olguin

2 – Jacee Sumpter

3 – Peyton Jackson

4 – Jason Malespini

Class 4

1 – Kinton Shannon

2 – Kinton Shannon

3 – Hailey Larson

4 – Bridger Keeler

Class 5

1 – Rex Yocam

2 – Kinton Shannon

3 – Gary Salazar

4 – Teagan Keeler

Class 6

1 – Blake Olguin

2 – Kassidy Larson

Grand Champion Market Swine: Blake Olguin **Buckle donated by Herman & Penny Moltrer**

Reserve Grand Champion Market Swine: Jacee Sumpter

— Breeding Swine

Breeding Gilt

1 – Kinton Shannon

2 – Hailey Larson

Grand Champion Breeding Gilt – Female: Kinton Shannon **Buckle donated by Vic & Marggie Ferrendelli**

Load comments